Skip to content

325 Fourth St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1932

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block11101
Lot8
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$578,800
85%
Total Assessment$678,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,158-0.6%
2024$15,253+40.1%
2023$10,888-0.4%
2022$10,929+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft1,150DeedBook 9626, Page 979Recorded1/3/2022

Property Sale

Sale
$622,000
DeedBook 9051, Page 814

Property Sale

Sale
$622,000

From:

To:

DeedBook 9051, Page 814Recorded7/16/2015

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 8831, Page 370

Property Sale

Sale
$452,000
DeedBook 8010, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1932