Skip to content

97 South St.Jersey City, NJ 07307

Built 1936

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Aug 13, 2020

Property Information

Block2201
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,400
31%
Improvement Value:$449,600
69%
Total Assessment$653,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,581-0.6%
2024$14,673+40.1%
2023$10,474-0.4%
2022$10,513+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$885,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9509, Page 969Recorded9/24/2020

Property Sale

Sale
$422,000
DeedBook 7605, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1936