Skip to content

295 Fourth St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1885

Last Sale Price
$988,000
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block11103
Lot2
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-2UCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,345
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
11%
Improvement Value:$807,100
89%
Total Assessment$907,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,256-0.6%
2024$20,383+40.1%
2023$14,550-0.4%
2022$14,604+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$988,000
Sq Ft1,345DeedBook 9680, Page 353Recorded7/8/2022

Property Sale

Sale
$708,000

From:

To:

Sq Ft1,345DeedBook 8967, Page 827

Property Sale

Sale
$586,000
DeedBook 7558, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1885