Skip to content

283 Fourth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1860

Last Sale Price
$1,786,500
Last Sale Date
Apr 11, 2024

Property Information

Block11103
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,916
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$657,400
42%
Improvement Value:$907,500
58%
Total Assessment$1,564,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,944-0.6%
2024$35,163+40.1%
2023$25,101-0.4%
2022$25,195+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,786,500
Sq Ft2,916DeedBook 9816, Page 638Recorded4/19/2024

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 8798, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1860