Skip to content

58 Coles St.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$1,475,000
Last Sale Date
Aug 5, 2024

Property Information

Block11104
Lot3
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-6U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,963
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,400
14%
Improvement Value:$1,111,600
86%
Total Assessment$1,299,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,007+33.7%
2024$21,695+40.1%
2023$15,487-0.4%
2022$15,545+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,475,000
Sq Ft1,963DeedBook 9841, Page 470Recorded8/15/2024

Property Sale

Sale
$1,271,760

From:

To:

Sq Ft1,963DeedBook 9380, Page 840Recorded2/14/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 9088, Page 594