Skip to content

282 Third St.Jersey City, NJ 07302

Built 1873

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Aug 2, 2022

Property Information

Block11104
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-BD-3UNH-BG-2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,205
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$658,100
59%
Improvement Value:$463,300
41%
Total Assessment$1,121,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,041-0.6%
2024$25,198+40.1%
2023$17,987-0.4%
2022$18,055+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000
Sq Ft2,205DeedBook 9690, Page 333Recorded8/17/2022

Property Built

Built

Year Built: 1873