Skip to content

311 Third St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Feb 3, 2025

Property Information

Block11106
Lot4
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description2S-BF-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,029
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$519,200
84%
Total Assessment$619,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,827-0.6%
2024$13,913+40.1%
2023$9,932-0.4%
2022$9,969+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft1,029DeedBook 9879, Page 25Recorded2/11/2025

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

DeedBook 9251, Page 501

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 9251, Page 501

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5748, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1900