Skip to content

307 Third St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 2021

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block11106
Lot6
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-B+F-5U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage751
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,100
48%
Improvement Value:$263,400
75%
Total Assessment$353,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,894-0.6%
2024$7,943+6.1%
2023$7,487
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft751DeedBook 9637, Page 664Recorded2/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 2021