Skip to content

43 Coles St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$811,571
Last Sale Date
Jul 19, 2025

Property Information

Block11107
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,825
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$630,000
42%
Improvement Value:$870,000
58%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,495-0.6%
2024$33,705+17.0%
2023$28,803-0.4%
2022$28,911+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$811,571
Sq Ft3,825DeedBook 9922, Page 200Recorded8/14/2025

Property Sale

Sale
$1,819,000

From:

To:

Sq Ft3,424DeedBook 9355, Page 687Recorded11/7/2018

Property Sale

Sale
$1,819,000
DeedBook 9355, Page 687

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 7505, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1890