Skip to content

338 Second St.Jersey City, NJ 07302

Built 1885
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 12, 1995

Property Information

Block11107
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-B-C-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$492,500
51%
Improvement Value:$464,700
49%
Total Assessment$957,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,839-0.6%
2024$17,951+40.1%
2023$12,814-0.4%
2022$12,862+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1885