Skip to content

287 Third St.Jersey City, NJ 07302

Built 1910

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Nov 4, 2020

Property Information

Block11108
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description1.5S-BT-F1U-NH
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage516
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$471,200
74%
Improvement Value:$167,200
26%
Total Assessment$638,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,255-0.6%
2024$14,345+40.1%
2023$10,240-0.4%
2022$10,278+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$805,000
Sq Ft516DeedBook 9526, Page 581Recorded12/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 1910