Skip to content

283 Third St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1886

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Oct 31, 1982

Property Information

Block11108
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,312
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$630,000
70%
Improvement Value:$267,200
30%
Total Assessment$897,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,034-0.6%
2024$20,160+40.1%
2023$14,391-0.4%
2022$14,445+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3360, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1886