Skip to content

233 Third St.(Unit C0005)Jersey City, NJ 07302

Built 1920

Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
Apr 1, 2022

Property Information

Block11109
Lot9
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage676
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
22%
Improvement Value:$354,700
78%
Total Assessment$454,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,153-0.6%
2024$10,217+40.1%
2023$7,293-0.4%
2022$7,321+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$458,000
Sq Ft676DeedBook 9660, Page 120Recorded4/21/2022

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft676DeedBook 9114, Page 990Recorded4/25/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920