Skip to content

233 Third St.(Unit C0008)Jersey City, NJ 07302

Built 1920

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block11109
Lot9
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage671
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$341,700
77%
Total Assessment$441,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,863-0.6%
2024$9,925+40.1%
2023$7,085-0.4%
2022$7,111+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft671DeedBook 755, Page 492Recorded6/27/2023

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 8354, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1920