Skip to content

246 First St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2001

Property Information

Block11114
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$522,000
44%
Improvement Value:$670,500
56%
Total Assessment$1,192,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,629-0.6%
2024$26,795+40.1%
2023$19,128-0.4%
2022$19,199+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890