Skip to content

277 Second Street(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Last Sale Price
$2,235,000
Last Sale Date
Jul 29, 2024

Property Information

Block11114
Lot7.02
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-B-3U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,221
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,500
40%
Improvement Value:$961,300
86%
Total Assessment$1,118,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,974-0.6%
2024$25,130+40.1%
2023$17,939-0.4%
2022$18,004+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,235,000

From:

To:

Sq Ft2,221DeedBook 9814, Page 12Recorded8/14/2024

Property Sale

Sale
$1,600,307

From:

To:

Sq Ft1,915DeedBook 9487, Page 532NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/27/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020