Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
198-200 Newark Ave.Jersey City, NJ 07302
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2013
Property Information
Block11115
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111
Building Details
Building Class---
Description3S-F-3C-4U-H
Dwellings4
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.12
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$378,800
33%
Improvement Value:$777,700
67%
Total Assessment$1,156,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $25,825 | -0.6% |
| 2024 | $25,987 | +40.1% |
| 2023 | $18,550 | -0.4% |
| 2022 | $18,620 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.