Skip to content

247 Washington St.Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 29, 1986

Property Information

Block14301
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page143

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-2U-H-R
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$483,000
42%
Improvement Value:$666,700
58%
Total Assessment$1,149,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,673-0.6%
2024$25,834+40.1%
2023$18,441-0.4%
2022$18,510+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 3676, Page 20