Skip to content

307 Seventh St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$521,000
Last Sale Date
Jun 23, 2016

Property Information

Block11201
Lot10
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-F-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage744
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
19%
Improvement Value:$422,200
81%
Total Assessment$522,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,661-0.6%
2024$11,734+40.1%
2023$8,376-0.4%
2022$8,407+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$521,000

From:

To:

Sq Ft744DeedBook 9132, Page 468Recorded7/20/2016

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

Sq Ft744DeedBook 9024, Page 351Recorded2/26/2015

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8288, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1880