Skip to content

303 Seventh St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 22, 2002

Property Information

Block11201
Lot12
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building ClassC1451
Description4S-F-D-4U-C(1)
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage1,451
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
12%
Improvement Value:$762,400
88%
Total Assessment$862,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,257-0.6%
2024$19,378+40.1%
2023$13,833-0.4%
2022$13,885+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6039, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1900