Skip to content

117 Coles St.Jersey City, NJ 07302

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block11201
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,450
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,193,900
96%
Improvement Value:$50,000
4%
Total Assessment$1,243,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,218-0.6%
2024$22,358+13.4%
2023$19,713-0.4%
2022$19,787+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000
Sq Ft2,450DeedBook 9666, Page 207Recorded5/13/2022