Skip to content

462 Monmouth St.(Block 11201 Lot 43)Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Oct 11, 2023

Property Information

Block11201
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description4S-F-D-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,900
44%
Improvement Value:$573,600
56%
Total Assessment$1,024,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,877-25.5%
2024$30,694+40.1%
2023$21,911-0.4%
2022$21,993+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000
Sq Ft3,600DeedBook 9783, Page 246Recorded11/1/2023

Property Built

Built

Year Built: 1890