Skip to content

313 Seventh St.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block11201
Lot7
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description4S-B+F-10U-COND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage820
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,000
36%
Improvement Value:$418,000
64%
Total Assessment$656,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,648-0.6%
2024$14,740+73.2%
2023$8,511-0.4%
2022$8,543+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000
Sq Ft820DeedBook 9558, Page 659Recorded5/5/2021

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft820DeedBook 9308, Page 356Recorded5/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018