Skip to content

231 Seventh St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Apr 14, 2008

Property Information

Block11203
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,791
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$627,000
50%
Improvement Value:$627,200
50%
Total Assessment$1,254,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,006-0.6%
2024$28,182+40.1%
2023$20,117-0.4%
2022$20,193+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999
DeedBook 8489, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1890