Skip to content

107 Erie St.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 1, 1999

Property Information

Block11203
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B-D-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,593
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$537,700
59%
Improvement Value:$371,500
41%
Total Assessment$909,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,315-0.6%
2024$19,437+40.1%
2023$13,875-0.4%
2022$13,927-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5509, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1905