Skip to content

258 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1878

Last Sale Price
$1,230,000
Last Sale Date
Aug 20, 2018

Property Information

Block11204
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$570,000
49%
Improvement Value:$600,600
51%
Total Assessment$1,170,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,140-0.6%
2024$26,303+40.1%
2023$18,776-0.4%
2022$18,847+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,230,000

From:

To:

DeedBook 9334, Page 714Recorded8/24/2018

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

DeedBook 8924, Page 248Recorded8/2/2013

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 4410, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1878