Skip to content

612 Jersey Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Sep 6, 2024

Property Information

Block11204
Lot19
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building ClassC0696
Description3S-B-D-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage696
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
27%
Improvement Value:$270,000
73%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,262-0.6%
2024$8,314+11.5%
2023$7,459-0.4%
2022$7,487+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft696DeedBook 9849, Page 615Recorded9/23/2024

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft696DeedBook 9504, Page 872Recorded9/1/2020

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 9504, Page 872

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft696DeedBook 9044, Page 545Recorded6/15/2015

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 8730, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1880