Skip to content

612 Jersey Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Owner
---
Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block11204
Lot19
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building ClassC0645
Description3S-B-D-3U-CONDO
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage645
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
21%
Improvement Value:$386,800
79%
Total Assessment$486,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,870-0.6%
2024$10,938+40.1%
2023$7,808-0.4%
2022$7,837+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft645DeedBook 9953, Page 380Recorded1/5/2026

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft645DeedBook 9664, Page 972Recorded5/10/2022

Property Sale

Sale
$491,000

From:

To:

Sq Ft645DeedBook 9201, Page 207Recorded5/17/2017

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 7256, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1880