Skip to content

282 Fourth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1850

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2014

Property Information

Block11206
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-BD-4UH-BG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,634
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
49%
Improvement Value:$683,300
51%
Total Assessment$1,348,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,108-0.6%
2024$30,296+4.7%
2023$28,925-0.4%
2022$29,033+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5635, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1850