Skip to content

298 Fourth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1915

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block11206
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-3U-H-G2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$760,000
52%
Improvement Value:$692,200
48%
Total Assessment$1,452,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,428-0.6%
2024$32,631+40.1%
2023$23,293-0.4%
2022$23,380+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 9178, Page 422

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 3215, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1915