Skip to content

95 Coles St.

Jersey City, NJ 07302

Built 2017
Commercial

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 18, 2012

Property Information

Block11209
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description4S-B-3U-O-G3
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage5,200
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
29%
Improvement Value:$1,647,500
71%
Total Assessment$2,312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,638-0.6%
2024$51,962+40.1%
2023$37,093-0.4%
2022$37,231+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8854, Page 697

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6026, Page 1