Skip to content

613 Jersey Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1870

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Sep 7, 2017

Property Information

Block11212
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S&BT-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,770
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,000
37%
Improvement Value:$876,800
63%
Total Assessment$1,380,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,833-0.6%
2024$31,027+40.1%
2023$22,148-0.4%
2022$22,231+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000

From:

To:

DeedBook 9240, Page 491Recorded9/26/2017

Property Sale

Sale
$805,000
DeedBook 8618, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1870