Skip to content

272 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1860

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Jun 23, 1999

Property Information

Block11212
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,186
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,400
61%
Improvement Value:$285,600
39%
Total Assessment$732,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,346-0.6%
2024$16,448+40.1%
2023$11,741-0.4%
2022$11,785+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5459, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1860