Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
605 Jersey Ave.Jersey City, NJ 07302
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2004
Property Information
Block11213
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112
Building Details
Building Class---
Description4S-B-D-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$390,000
42%
Improvement Value:$535,000
58%
Total Assessment$925,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $20,655 | -0.6% |
| 2024 | $20,785 | +20.5% |
| 2023 | $17,246 | -0.4% |
| 2022 | $17,311 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.