Skip to content

236 Second St.Jersey City, NJ 07302

Built 1870

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Nov 8, 2010

Property Information

Block11301
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,964
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$720,000
57%
Improvement Value:$543,600
43%
Total Assessment$1,263,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,216-0.6%
2024$28,393+40.1%
2023$20,268-0.4%
2022$20,344+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 8783, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1870