Skip to content

201 Third St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1875

Owner
---
Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block11301
Lot3
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building ClassC0753
Description3S&BT-F-4U-(1)
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage753
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
19%
Improvement Value:$419,600
81%
Total Assessment$519,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,603-0.6%
2024$11,675+40.1%
2023$8,334-0.4%
2022$8,366+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft753DeedBook 9450, Page 996Recorded11/20/2019

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 9450, Page 996

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 7452, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1875