Skip to content

238 Second St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 5, 2013

Property Information

Block11301
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,620
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$720,000
63%
Improvement Value:$414,500
37%
Total Assessment$1,134,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,333-0.6%
2024$25,492+40.1%
2023$18,197-0.4%
2022$18,265+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 8827, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1890