Skip to content

387 Manila AveJersey City, NJ 07302

Built 1978

Last Sale Price
$66,000
Last Sale Date
Jan 20, 1978

Property Information

Block11301
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U-G2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,474
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$779,000
61%
Improvement Value:$498,300
39%
Total Assessment$1,277,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,522-0.6%
2024$28,701+40.1%
2023$20,488-0.4%
2022$20,565+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 3245, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1978