Skip to content

411 Manila AveJersey City, NJ 07302

Built 1977

Owner
---
Last Sale Price
$1,870,000
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block11302
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,495
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$779,000
60%
Improvement Value:$527,500
40%
Total Assessment$1,306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,174-0.6%
2024$29,357+40.1%
2023$20,956-0.4%
2022$21,035+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,870,000
Sq Ft3,495DeedBook 9908, Page 62Recorded6/23/2025

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 3305, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1977