Skip to content

210a Third St.Jersey City, NJ 07302

Built 1895

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Jan 21, 2014

Property Information

Block11302
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,502
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$558,000
44%
Improvement Value:$697,900
56%
Total Assessment$1,255,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,044-0.6%
2024$28,220+40.1%
2023$20,145+6.0%
2022$19,012+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

DeedBook 8956, Page 745Recorded2/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1895