Skip to content

218 Third St.Jersey City, NJ 07302

Built 2014

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 28, 2011

Property Information

Block11302
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-B+F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,040
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$522,000
47%
Improvement Value:$599,600
53%
Total Assessment$1,121,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,045-0.6%
2024$25,202+40.1%
2023$17,990-0.4%
2022$18,058+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8827, Page 645