Skip to content

60 Erie St.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07302

Built 1902

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Apr 30, 2009

Property Information

Block11302
Lot3
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-18U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage486
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
21%
Improvement Value:$372,600
79%
Total Assessment$472,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,553-0.6%
2024$10,619+40.1%
2023$7,581-0.4%
2022$7,609+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 8697, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1902