Skip to content

210 Fourth St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Owner
---
Last Sale Price
$1,425,000
Last Sale Date
Apr 16, 2025

Property Information

Block11303
Lot33
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,905
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
8%
Improvement Value:$1,176,200
92%
Total Assessment$1,276,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,498-0.6%
2024$28,676+40.1%
2023$20,470-0.4%
2022$20,547+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,425,000
Sq Ft1,905DeedBook 9895, Page 938Recorded4/24/2025

Property Sale

Sale
$1,352,000
Sq Ft1,905DeedBook 9716, Page 794Recorded12/20/2022

Property Sale

Sale
$1,299,000

From:

To:

Sq Ft1,905DeedBook 9236, Page 792Recorded9/13/2017

Property Sale

Sale
$785,000

Property Built

Built

Year Built: 2010