Skip to content

244 Sixth St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 2003

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Nov 17, 2023

Property Information

Block11203
Lot31
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building ClassC2016
Description3S-BT-B-CONDO(1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,016
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
9%
Improvement Value:$1,001,000
91%
Total Assessment$1,101,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,585-0.6%
2024$24,739+40.1%
2023$17,660-0.4%
2022$17,726+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft2,016DeedBook 9791, Page 417Recorded12/15/2023

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 8941, Page 183Recorded10/30/2013

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 7165, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 2003