Skip to content

212 Sixth St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jun 15, 2017

Property Information

Block11305
Lot31
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
10%
Improvement Value:$951,700
90%
Total Assessment$1,051,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,484-0.6%
2024$23,632+40.1%
2023$16,869-0.4%
2022$16,932+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 9211, Page 867Recorded6/23/2017

Property Sale

Sale
$691,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 8922, Page 916Recorded7/26/2013

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 8868, Page 954

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 8709, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1900