Skip to content

303 Seventh St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
Jul 24, 2024

Property Information

Block11201
Lot12
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building ClassC1558
Description4S-F-D-4U-C(1)
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage1,558
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
11%
Improvement Value:$802,700
89%
Total Assessment$902,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,157-0.6%
2024$20,284+40.1%
2023$14,479-0.4%
2022$14,533+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$985,000
Sq Ft1,558DeedBook 9862, Page 571Recorded11/20/2024

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 8779, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1900