Skip to content

363 Grove St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block11403
Lot17
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description4S-1C-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
13%
Improvement Value:$621,600
87%
Total Assessment$714,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,953-0.6%
2024$16,053+26.0%
2023$12,736-0.4%
2022$12,783+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000
Sq Ft1,008DeedBook 9668, Page 279Recorded5/23/2022

Property Sale

Sale
$819,000

From:

To:

Sq Ft4,600DeedBook 9326, Page 876Recorded7/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1887