Skip to content

363 Grove St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block11403
Lot17
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description4S-1C-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
13%
Improvement Value:$596,600
87%
Total Assessment$689,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,394-0.6%
2024$15,491+16.8%
2023$13,265-0.4%
2022$13,315+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft1,008DeedBook 9676, Page 178Recorded6/21/2022

Property Sale

Sale
$852,000
DeedBook 9303, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1887