Skip to content

359 Grove St.Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Date
Oct 19, 1987

Property Information

Block11403
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description3S-B-O-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
61%
Improvement Value:$242,700
39%
Total Assessment$617,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,793-0.6%
2024$13,880+40.1%
2023$9,908-0.4%
2022$9,945+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3878, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1887