Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
74 Erie StreetJersey City, NJ 07302
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2013
Property Information
Block11303
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113
Building Details
Building Class---
Description3S-B-C-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$258,000
40%
Improvement Value:$380,700
60%
Total Assessment$638,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $14,262 | -0.6% |
| 2024 | $14,352 | +40.1% |
| 2023 | $10,245 | -0.4% |
| 2022 | $10,283 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.